Esra ÇETİN kimdir?

1979 yılında Konya Ereğli’de dünyaya geldi. Çocukluk yılları, sokakta oynayarak, geniş arazilerde koşarak, bisikletiyle civar köyleri gezip dolaşarak geçti. Birinci sınıftan itibaren okula arkadaşlarıyla beraber yürüyerek gidip geldi. Okul çantası taşınabilecek ağırlıkta, ödevler yapılabilecek kolaylıktaydı. 

  

Dedesinin bir bahçesi vardı. Tüm meyveleri dalından koparıp yiyebildi. Ağaçlara tırmanıp inebildi. Tertemiz akan derede yüzünü yıkayabildi. 

Antalya’ya taşındılar. İlk kez tiyatro oyunu izledi. İlk kez sinemaya gitti. Büyülendi. Tiyatro kitapları almaya, ezber yapmaya, kendi kendine çalışmaya başladı. Her anlamda kendisini destekleyen bir ailesi vardı. Şanslıydı.

1996 Yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü kazandı. Sırf ders vermek için uzun uzun yollardan gidip gelen, bildiği ne varsa öğreten hocaları oldu. Kardeşi gibi sevdiği sınıf arkadaşları oldu. 

Dört yıl sonra Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sözleşmeli sanatçı olarak çalışmaya başladı. Bilgisini paylaşan deneyimli oyuncularla, disiplinli iyi yönetmenlerle çalışma imkânı oldu. 

2007 yılında evlendi, 2011 yılında anne oldu. Eşi ve kızıyla birlikte dünyanın pek çok ülkesini gezme ve farklı ülkelerde yaşama imkânı buldu. 

Mezun olduğu üniversitede öğretmenlik yaptı. Her öğrenciden bir şey öğrendi, bildiği her şeyi paylaşarak çoğalttı.

2015 yılında yaratıcı drama öğretmeni oldu. Devlet okullarında ve özel okullarda yaratıcı drama öğretmenliği yaptı. 2016 yılında drama lideri oldu. Çocuklarla yaptığı tüm çalışmalarda kendi çocukluğundaki coşku ve heyecanı buldu. 

2017 Yılında kendi kurumunu açmaya karar verdi. Ceza ve ödül sisteminin olmadığı, çocukların uçsuz bucaksız hayal dünyaları ile renklenen, çocuk kitapları ve kahkahalarıyla dolu, yeşil bir dükkân. 2018 yılında eşinin ve kızının desteği ile Drama Dükkanı’nı açtı.